Basketboll

FENOMENI LUKA DONCIC SHKËLQEN, SLLOVENIA DEBUTON NË OLIMPIADË ME FITORE

Prishtinë(AsistiOnline) – Përfaqësuesja e Sllovenisë e ka nisur me fitore fantastike, debutimin e saj në Lojëra Olimpike.

Ekipi kombëtar slloven ka triumfuar ndaj Argjentinës në ndeshjen e grupit C me rezultatin e përgjithshëm 100-118.

Luka Doncic ishte i pandalshëm në këtë takim, duke shënuar afro gjysmën e pikëve për sllovenët, 48 pikë, 11 kërcime e 5 asiste, ndihmuar edhe nga Klemen Prepelic me 22 pikë.

Te Argjentina s’mjaftuan për fitore eventuale, Veterani Luis Scola me 21 pikë e Gabriel Deck që shtoi 17 sosh.

Kjo fitore bën që Sllovenia ta nisë me triumf fazën grupore të Lojërave Olimpike dhe në ndeshjen e dytë luan ndaj Japonisë e Argjentina luan ndaj Spanjës.

/AsistiOnline.com/

https://www.youtube.com/watch?v=gEO8HClra90

Komentet janë të mbyllura.