Basketboll

Ylli – Borea 132:51

Ne ndeshjen hapese te xhirose  21 Golden Eagle Ylli ka mposhtur AFK Borean me rezultat 132 me 51 .

Per skuadren e Yllit te gjith 10 basketbollist qe u inkuadruan shenuan pike kurse 5 prej tyre mbyllen takimin me pike dyshifrore .

Gjiganti Romelo Banks regjistroi   double double me 25 ppike e 10  kercime , kurse epitetin e koshashenuesit me te mire I takoi Leonard Mekajt qe per 20 minuta loje shenoi 35 pike kurse pati edhe 6 asistime e 5 topa te vjedhur . 5shen me pike dyshifrore te vendasit e kompletuan Ardit Pepaj qe shenoi 23 pike , Garrius Holloman me 13 si dhe Egzon Kuqi shtoi 12 te tjera .

Ne anen tjeter , vetem dy basketbollist te Boreas arriten pike dyshifrore , Aron Laja dhe Hamza Sylqa qe shenuan nga 13 pike secili .

Suahrekasit qysh ne qerekun e pare treguan forcen perball ekipi te fundit ne Superlige, duke shenuar 41 pike dhe pranuar vetem 15 . Gati gjysmen e pikeve te Yllit ne kte qerek e shenoi Leonard Mekaj , gjithsejt 20 sosh.

Dominimi i ekipit i Arben Krasniqit vazhdoi edhe ne 10minuteshin e dyte kur iu dha rasti lojtareve te rinj si Shala , Veliu e Gashi qe arsyetuan inkuadrimin e tyre me loje te mire. Ne fund te  20 minutave, rezultati ishte 74 me 21 per vendas

Tashme qe fituesi u percaktua qysh ne pjesen e pare , pjesa e mbetur ishte mundesi e mire per basketbollistet e rinje sidomos te Ylli te kene minutazh me te madhe se zakonisht .

Ne dy periudhat e mbetura , ylli shenoi 58 pike , kurse kundershtarin e la ne vetem 30 per ta vendos rezultatin final 132 me 51 .

Ishte kjo fitorja e 14-te e Yllit nga 21 xhiro te zh villuara , kurse Borea vazhdon te jete e fundit ne tabel pasi pesoi humbjen e 18-te me rradh .

 

 

Komentet janë të mbyllura.