Basketboll

ARGJENTINA PUBLIKON 12-SHEN FINALE PËR OLIMPIADË

Prishtinë(AsistiOnline) – Kombëtarja e Argjentinës e ka publikuar listën finale të lojtarëve që do ta përfaqësojnë në Lojërat Olimpike që mbahen sivjet në Tokio të Japonisë.

Tre lojtarë të NBA-së dhe një veteran i bujshëm do të drejtojnë Argjentinën në Lojërat Olimpike në edicionin e sivjetmë.

Fundori i Denver Nuggets, Facundo Campazzo dhe qendra veterane Luis Scola kryesojnë listën e 12 lojtarëve të kombëtares argjentinase për Lojërat Olimpike 2021.

Argjentina, fituese e Olimpiadës së 2004-tës dhe fituese e medaljes së argjendtë të Kupës së Botës 2019, do të fillojë ndeshjet në Tokio kundër kampionit në fuqi Spanjës, Sllovenisë së Luka Doncic dhe Japonisë në Grupin C.

Lista e plotë e Argjentinës është si më poshtë:

Facundo Campazzo – Denver Nuggets
Nicolás Laprovittola – Lojtar i lirë
Luca Vildoza – New York Knicks

Nicolás Brussino – Granada
Leandro Bolmaro – Barcelona

Gabriel Deck – Oklahoma City Thunder
Patricio Garino – Lojtar i lirë
Juan Pablo Vaulet – AEK Athinë

Luis Scola – Varese

Marcos Delia – Trieste
Tayavek Gallizzi – Regatas Corrientes
Francisco Cáffaro – Universiteti i Virxhinias

/AsistiOnline.com/

Komentet janë të mbyllura.