Basketboll

GIANNIS REFUZOI SUPER-EKIP, ZGJODHI RRUGËN E VËSHTIRË DREJT SUKSESIT!

Prishtinë(AsistiOnline) – Giannis Antetokounmpo refuzoi të bashkohej me një super-ekip dhe zgjodhi rrugën e vështirë drejt suksesit.

Giannis Antetokounmpo fitoi kampionatin e NBA-së në “rrugën e vështirë” dhe tani shpreson që historia e tij të jetë një shembull frymëzues.

Çdo gjë është e mundur”. Ky ishte mesazhi që kampioni i sapo kurorëzuar 2021 i NBA dhe MVP i Finales, Giannis Antetokounmpo donte t’i dërgonte botës dhe njerëzve në Greqi dhe Nigeri në veçanti, menjëherë pas momentit kurorëzues të karrierës së tij të deritanishme.

Me të dy, trofeun e kampionatit Larry O’Brien dhe atë të Bill Russell Finals-MVP në krahët e tij, super ylli i Milwaukee Bucks shprehu dëshirën që historia e tij e shquar e jetës dhe udhëtimi frymëzues ti inkurajojë të tjerët të vazhdojnë të shpresojnë dhe të ndjekin ëndrrat e tyre.

Kjo duhet të bëjë që çdo person, çdo fëmijë, çdokush në të gjithë botën të besojnë në ëndrrat e tyre“, tha Antetokounmpo. “Pavarësisht nga çfarëdo që ndjeni kur jeni poshtë, kur nuk mendoni se do të ndodhë për ju ose mund të mos e arrini atë në karrierën tuaj – mund të jetë basketboll, mund të jetë gjithçka – thjesht besoni në atë që po bëni dhe vazhdoni të punoni. Mos lejoni që askush t’ju tregojë se çfarë mund të jeni dhe çfarë nuk mund të bëni. Njerëzit më thanë se nuk mund të bëj gjuajtje të lira. Gjuajtjet e mia të lira i bëra sonte dhe unë jam një kampion. I bëra kur duhet t’i bëj”.

Vetëm beso, burrë. Shpresoj t’u jap njerëzve në të gjithë botën, nga Afrika, nga Evropa, shpresën se gjithçka mund të bëhet. Mund të bëhet”, shtoi Antetokounmpo.

Tetë vjet më parë, tetë vjet e gjysmë më parë, kur erdha në kampionat, nuk e dija nga do të vinte koha ime. Ju e dini që nëna ime po shiste gjëra në rrugë. Tani jam këtu ulur në majë të majës. Jam jashtëzakonisht i bekuar. Jam jashtëzakonisht i bekuar. Nëse nuk do të kem asnjëherë mundësi të ulem në këtë tryezë, tash jam mirë me të. Unë jam mirë me të. Shpresoj se kjo mund t’u japë shpresë të gjithëve në botë. Unë dua që ata të besojnë në ëndrrat e tyre”.

Giannis foli edhe për problemet me të cilat u përball familja e tij në Greqi dhe sakrificat e prindërve të tij për të rritur atë dhe vëllezërit e tij, ai u bë vërtet emocional dhe u përlot.

I gjithë udhëtimi. Në mënyrë që unë të jem në këtë pozicion, sa shumë sakrifikuan prindërit e mi. Sa shumë sakrifikuan prindërit e mi. E shihja çdo ditë. Çdo ditë në jetën time”, tha Giannis. “Kjo është për nënën time, ajo punonte jashtëzakonisht shumë çdo ditë që unë të isha në këtë pozitë dhe kurrë nuk më bëri presion për të bërë gjëra të tjera. Kjo është për babanë tim, ai që po më shikon nga lart dhe ai mund ta shohë se ia dola. Dhe kjo është për tjetrin person domethënës, gjithashtu. Çdo ditë, ajo më ndihmon të jem më i mirë, një person më i mirë”, tha Giannis

Giannis kishte pohuar besnikërinë e tij ndaj Bucks dhe angazhimin e palëkundur për të sjellë kampionatin e pakapshëm prej vitesh në Milwaukee. Karakteri dhe mendësia e tij janë të tilla që ai thjesht nuk mund ta lejonte veten të largohej dhe të bashkohej me një super-ekip tjetër, ndërsa detyra ende nuk ishte bërë.

Por duke u kthyer, unë mendoja se ky është qyteti im. Ata më besojnë mua. Ata besojnë në mua. Ata besojnë në ne. Dhe kur humbëm, qyteti ishte akoma – doli jashtë dhe e dinin, padyshim që unë doja ta kryeja punën. Po, kjo është ana ime kokëfortë dhe ja arritëm”.

Mundësia për t’u bashkuar me një ekip me super yje që potencialisht do të hapte rrugën për të fituar titullin nuk ishte tërheqëse për Giannis. Kështu që ai i qëndroi mënyrës së tij. Mënyrës së vështirë dhe pati sukses.

Është e lehtë të shkosh diku dhe të shkosh të fitosh një kampionat me dikë tjetër. Është e lehtë. Unë mund të shkoj, mund të shkoj në një super ekip dhe thjesht të bëj pjesën time dhe të fitoj një kampionat. Por është e veçantë mënyra e vështirë për ta bërë atë dhe kjo është mënyra për ta bërë atë dhe ne e bëmë atë”, u shpreh përfundimisht Giannis pas ndeshjes historike për të.

/AsistiOnline.com/

Komentet janë të mbyllura.