Basketboll

ORARI I EVROPIANIT QË STARTON SOT NË PRISHTINË

Nga sot e deri më 21 Gusht do të mbahet FIBA European Challenger për U16 te meshkujt në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë.

Në këtë Evropian do të marrin pjesë Kosova, Shqipëria, Luksemburgu, Gjibraltari, Malta dhe Moldavia.

Ky Kampionat ishte dashur të mbahet vitin e kaluar me 11 shtete, por u shty për shkak të pandemisë me Covid 19. Bordi i FIBA Evropës që të gjitha garat e grupmoshave të reja të zhvillohen në formë të Challenger.

Në Prishtinë do të zhvillohen tri ndeshje brenda ditës. Evropiani fillon të hënën (16 Gusht), ndërsa përfundon të shtunën (21 Gusht), ku do të dihet se cila kombëtare do të triumfojë.

Orari komplet i turneut:

16 Gusht (e hënë)

14:00 Shqipëria-Gjibraltari

17:00 Malta-Kosova

20:00 Moldavia-Luksemburgu

17 Gusht (e martë)

14:00 Gjibraltari-Malta

17:00 Kosova-Moldavia

20:00 Luksemburgu-Shqipëria

18 Gusht (e mërkurë)

14:00 Shqipëria-Moldavia

17:00 Gjibraltari-Kosova

20:00 Malta-Luksemburgu

20 Gusht (e premte)

14:00 Malta-Moldavia

17:00 Kosova-Shqipëria

20:00 Luksemburgu-Gjibraltari

21 Gusht (e shtunë)

14:00 Gjibraltari-Moldavia

17:00 Shqipëria-Malta

20:00 Luksemburgu-Kosova

/FBK/

Komentet janë të mbyllura.