Basketboll

Ponte Prizreni angazhon trajner nga Turqia me prejardhje shqiptare

Prishtinë(AsistiOnline) – Edhe një trajner turk do të punojë në basketbollin e Kosovës.

Bëhet fjalë për Tuncay Bostancin i cili sot është prezantuar si trajner i ekipit nga Superliga, Ponte Prizreni.

”Nga sot zyrtarisht trajneri i klubit basketbollistik Prizreni do jete Tuncay Bostanci.
Bostanci 37 vjeqar i cili eshte shtetas turk, ka rrenjet shqiptare, por familja e tij ka emigruar nga Permeti i Shqiperise”, shkruan njoftimi i klubit bardhezi.

Bostanci karrierën e trajnerit e ka filluar në vitin 2006, duke qenë pjesë e disa skuadrave kryesisht nga ligat më të ulëta se Superliga turke, derisa një kohë ka qenë edhe asistent i ish-trajnerit të Pejës, Shemsetin Bas tek skuadra e Bursa’s. me ish trajnerin e Pejes Shemsetin Bas. Në dy edicionet e fundit, Bostanci ka udhëhequr ekipin e Uskudar nga liga e dytë turke.

Ponte Prizreni deri tani ka kryer edhe disa transfere dhe ka vazhduar kontratat me disa nga lojtarët e edicionit të kaluar.  /AsistiOnline.com/

Komentet janë të mbyllura.