Basketboll

DY TRAJNERËT MË TË TROFESHËM KOSOVAR, PA ANGAZHIM!

Prishtinë(AsistiOnline) – Dy trajnerët më të trofeshëm në basketbollin kosovar, Arben Krasniqi dhe Fabian Gjuka, momentalisht janë pa angazhim në skuadra, shkruan AsistiOnline.com

Për shumë kënd, mund të tingëllojë e çuditshme, por ky është një realitet, sepse përkundër punës së madhe dhe sukseseve të shumta, trajnerët e lartë cekur, tash për tash kanë mbetur pa punë.

Arben Krasniqi që së fundmi ishte trajner tek Ylli i Therandës, pjesën më të madhe të karrierës si trajner e kaloi tek KB Prishtina, përderisa udhëhoqi edhe KB RTV 21, ndërsa pati përvojë edhe jashtë Kosovës, konkretisht në Arabinë Saudite, ku drejtoi skuadrën e Al-Hilal dhe normalisht duhet cekur edhe përvojën e tij, si trajner i Përfaqësueses së Kosovës A. Sa i përket sukseseve, Krasniqi është trajneri më i trofeshëm në basketbollin e Kosovës me gjithsejt 15 trofe të fituar dhe duke u shpallur si trajneri më i mirë në Kosovë për 5 vite.

Trajneri i dytë kosovar më i trofeshëm, që ka mbetur pa angazhim, është pejani, Fabian Gjuka i cili njihet sidomos për sukseset në basketbollin kosovar femëror, por edhe për punën e tij të madhe me lojtarë të rinjë.

Gjuka së fundmi, ishte trajner tek KB Penza nga Peja në Superligën Kosovare të femrave vitin e kaluar, përderisa përpos Penzës së Pejës, udhëhoqi edhe ekipe elitare kosovare të meshkujve si: KB 12, KB Besa, KB Universiteti i Prishtinës dhe së fundmi, Teuta e Durrësit. Duhet cekur se Gjuka ka qenë selektori i fundit i Përfaqësueses së Kosovës A, tek femrat. Gjuka në total ka 14 trofe të fituar me ekipet që ka udhëhequr dhe me të vërtetë njihet për punën e tij të jashtëzakonshme me çdo ekip që ka udhëhequr.

Një përmbledhje e shkurtër e asaj që i karakterizon dy trajnerët më të trofeshëm në basketbollin e Kosovës, që sot fatkeqësisht janë të pa angazhuar në ndonjë skuadër, definitivisht kjo është mëkat i madh për basketbollin tonë, duke parë karrierën e suksesshme të këtyre dy trajnerëve. Por shpresojmë që shumë shpejtë ti shohim në ndonjë ekip, sepse puna e tyre nëpër klubet tona, për ti quar përpara talentët e rinjë, na duhet.

Komentet janë të mbyllura.