Basketboll

KAMPIONI I LIGËS UNIKE FITON EDHE SUPERKUPËN MBARËKOMBËTARE

Prishtinë(AsistiOnline) – Skuadra e Golden Eagle Yllit është fituese e Superkupës Mbarëkombëtare që sivjet u organizua për herë të parë.

Therandasit kanë mposhtur Sigal Prishtinën në finale të kësaj gare me rezultat 76-67.

Fillimi i ndeshjes ishte i barabartë dhe kjo u karakterizua gjatë gjithë çerekut të parë, ku asnjëra skuadër nuk arrinte të shkëputej në rezultat dhe kjo pjesë përfundon 17:16.

Skuadra nga Theranda ishte më e mirë në periudhën e dytë, duke qenë efikase në sulm dhe me mbrojtje të fortë arriti që të ketë epërsi deri në 13 pikë, 40:27, ndërsa pjesa e parë përfundon me rezultat 40:30.

Therandasit ishin në epërsi edhe gjatë periodës së tretë, duke e kontrolluar lojën, për të qenë në epërsi konstante, kurse prishtinasit nuk arrinin të afrojnë rezultatin. Pas një lojë të barabartë, rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 55:48. Prishtina nuk u dorëzua dhe ngushtoi shifrat në 67:63, por pa arritur të bëjë më shumë dhe Golden Eagle Ylli triumfoi me rezultat 76:67.

Kupën kapitenit të Golden Eagle Yllit, Gëzim Morina, ia dorëzoi kryetari i Bordit të Ligës Unike, Ilir Trebicka.

MVP u shpall Mikaile Tmusiq, ndërsa çmimin ia dorëzoi Drejtori i Ligës Unike, Dren Zatriqi.
Më herët Ylli ka fituar Ligën Unike, dy trofetë e deritashëm në këtë garë.

/FBK/

Komentet janë të mbyllura.