Basketboll

FIBA pezullon katër vite për doping lojtarin aktiv të Euroligës

Prishtinë(AsistiOnline) – Tashmë ish lojtari i ekipit nga Euroliga, Baskonia, Pierria Henry, është përjashtuar nga FIBA ​​për shkelje të rregullave shëndetësore në sport/doping.

Organizata kryesore ndërkombëtare e basketbollit në botë, njoftoi dje Henrys i është shqiptuar një pezullim prej 48 muajsh për “Përdorimin e një metode të ndaluar” në sport, transmeton AsistiOnline.com

Pezullimi i Henrit skadon më 13 janar 2027.

Kur Henry u pezullua fillimisht nga Baskonia, më vonë doli një raport, që dyshonte se lojtari kishte përdorur një mostër të rreme për të shmangur shkeljen e kontrollit të dopingut.

Ai kaloi sezonin 2021-22 me Fenerbahcen dhe nënshkroi vetëm për disa ditë me Houston Rockets përpara se të kthehej në Spanjë. Megjithatë, ai luajti vetëm disa ndeshje prapa me ekipin: në janar 2023, derisa më pas rrjedhi kronologjia e dopingut.

Henry do të mbushë 34 vite një javë pas skadimit të ndalimit. /AsistiOnline.com

Komentet janë të mbyllura.