Basketboll

Dallasi nuk dorëzohet, ngushton serinë ndaj Bostonit

Prishtinë(AsistiOnline) – Dallas Mavericks e ka arritur fitoren e parë në finalen e madhe të NBA-së.

Ata kanë mposhtur në shtëpi skuadrën e Bostonit në ”American Airlines Center” para mbi 20 mijë tifozëve me rezultat të thellë 122-84.

Të udhëhequr nga Donçiq e Irving, Mavs e patën kontrollin e kësaj sfide nga fillimi e deri në fund, për të arritur fitore të sigurt dhe ngushtuar serinë në 3-1.

Luka Donçiq kishte 29 pikë te Dallasi në këtë ndeshje e Kyrie Irving shtoi 21, por ndihmoi edhe Tim Hardaway me 15 sosh.

Te Bostoni me lojë të mirë u shquan, Jayson Tatum me 15 pikë e Sam Hauser me 14 sosh.

Ndeshja e pestë e serisë luhet me 18 qershor nga ora 02:30 në Boston.

/AsistiOnline.com/

Komentet janë të mbyllura.