Basketboll

RAHOVECI ARRIN FITOREN E PARË NË LIGËN BALLKANIKE

Prishtinë(AsistiOnline) – Rahoveci e ka arritur fitoren e parë dhe historike në Ligën Ballkanike.

”Vreshtarët” në “Mizahir Isma” kanë mposhtur skuadrën tjetër kosovare, KB Peja me rezultatin 106-94.

Ndeshja ishte shumë interesante që nga fillimi, derisa skuadrat ishin shumë efikase. Kjo bëri që çereku i parë të përfundojë me rezultat 34:25 për vendasit. Megjithatë, në periudhën e dytë, më të mirë ishin mysafirët nga Peja që e fituan këtë pjesë 24:29, derisa skuadrat shkuan në pushim me rezultat 58:54 për vendasit. Perioda e tretë ishte tërësisht e barabartë 19:19, derisa fituesi u vendos në dhjetëminutëshin e katërt. Në 10 minutat e fundit, Rahoveci ishte më i mirë, duke fituar 29:21 dhe tërë ndeshjen me rezultat 106:94.

Në fitoren e Rahovecit u dalluan Joshua McFolley me 38 pikë, Darrel Davis me 24 pikë, Javis Howard dhe Joshua Davis me nga 18 pikë, derisa te Peja u dalluan Arbër Berisha me 25 pikë dhe 17 kërcime, Drilon Hajrizi me 21 pikë e shtatë kërcime dhe Malcolm Armstead me 18 pikë, pesë kërcime dhe gjashtë asistime.

Rahoveci tani ka një fitore dhe katër humbje, kurse Peja dy fitore dhe dy humbje.

Komentet janë të mbyllura.