Basketboll

STEPH CURRY ZYRTARISHT MBRET I TRESHEVE NË NBA

Prishtinë(AsistiOnline) – Nata e 12 dhjetorit 2021, ka qenë historike për super-yllin e Golden State Warriors, Stephen Curry.

Basketbollisti amerikan është bërë shënuesi më i saktë në historinë e NBA-së për treshe.

Në fitoren e Warrios ndaj Knicks 96-105, Curry realizoi pesë treshe dhe tashmë ka më së shumti trepikësha të shënuar në histori të NBA-së, gjithsej 2974, apo një më shumë se Ray Allen që gjendet në vendin e dytë (2973).

Rekordi i Curryt për treshe bëhet edhe më i veçantë kur dihet që atë e ka arritur me 511 ndeshje më pak të luajtura sesa Ray Allen.

Vlen të ceket se në këtë thyerje të rekordit nga Curry ishin edhe dyshja që mbanin këtë rekord deri tani, Ray Allen dhe Reggie Miller.

/AsistiOnline.com/

 

 

 

Komentet janë të mbyllura.