Basketboll

12-SHJA E ISLANDËS PËRBALLË KOSOVËS

Prishtinë(AsistiOnline) – Përfaqësuesja e Kosovës gjatë ditës së sotme do ta zhvillojë përballjen e katërt e vlefshme për para-kualifikimet e Kupës së Botës 2023, kundër Islandës në Bratisllavë.

 

Islandezët që drejtohen që nga viti 2014 nga selektori kanadez, Craig Pedersen i cili e njeh në detaje këtë ekip, për faktin se e ka drejtuar në dy Eurobaskete, atë të 2015-tës dhe 17-tës.

 

 

Pedersen ndaj Kosovës, kësaj radhe ka zgjedhur këtë 12-she:
Aegir Steinarsson (Stjarnan – Islandë)
Gunnar Olafsson (Stjarnan – Islandë)
Ragnar Nathanaelsson (Haukar – Islandë)
Axel Gudmundsson (Frankfurt – Gjermani)
Elvar Fridriksson (Siauliai – Lituani)
Tomas Hilmarsson (Carbajosa – Spanjë)
Kjorri Jonsson (Haukar – Islandë)
Hordur Vilhjalmsson (Keflavik – Islandë)
Breki Gylfason (Haukar – Islandë)
Hjalmar Stefansson (Carbajosa – Spanjë)
Tryggvi Hlinason (Zaragoza – Spanjë)
Sigtryggur Arnar Björnsson (Grindavik – Islandë)
 
Nga ky roster, 7 lojtarë të ekipit të Islandës vijnë nga Superliga e Islandës, ndërsa 5 të tjerë luajnë në ligat e tjera evropiane.

 

/AsistiOnline.com/ 

Komentet janë të mbyllura.