Basketboll

SERBIA KAMPIONE E EVROPËS TE FEMRAT

Prishtinë(AsistiOnline) – Serbia është fituese e Eurobasketit 2021 për femra.

Të besuarat e Marina Maljkovic kanë triumfuar në finalen e madhe të Eurobasketit ndaj vashave franceze me rezultatin e përgjithshëm 54-63.

Amerikanja e natyralizuar e Serbisë, Yvonne Anderson me 18 pikë, Jelena Brooks me 15 pikë, si dhe Sonja Vasic me 12 sosh, shkëlqyen për Serbinë sonte.

Te Franca s’mjaftuan për fitore, Valeriane Vukosavljevic me 15 pikë e as Marine Johannes me 13 sosh.

Kjo fitore e shpalli Serbinë fituese të Eurobasketit për herë të dytë në histori(2015, 2021).

Ndërsa edhe Franca i ka dy evropiane të fituara, por që sonte dështoi në finale.

/AsistiOnline.com/

 

 

Komentet janë të mbyllura.