Basketboll

Edhe Levski largohet nga Liga Ballkanike, reagon ashpër drejtori Shay Shtriks

Prishtinë(AsistiOnline) – Levski i Sofjes është skuadra e radhës që tërheqet nga liga rajonale e basketbollit, BIBL.

Sajti zyrtar i BIBL-së ka njoftuar sot se skuadra bullgare është larguar nga gara, pasi ka humbur dy ndeshje me rezultat zyrtar 20:0.

Lidhur me largimin e Levskit, drejtori i kësaj lige, Shay Shtriks ka lëshuar edhe një deklaratë për media, ku shkruan se asnjë ekip nuk do të tolerohet të luajë me rregulloret e BIBL-së dhe ato do të zbatohen në përpikëri.

Në deklaratën e Shtriks poashtu theksohet se do të zhvillohen edhe dy ndeshje të sezonit të rregullt e për vendin se ku do të mbahet ”Final Four”, opinioni do të njoftohet me kohë.

Deklarata e plotë dhe pa ndërhyrje e Shay Shtriks:

”Dje BC Levski 2014 dhe KB Bashkim u skualifikuan nga sezoni 2022-23 BIBL pasi nuk mund të udhëtojnë dhe të luajnë sipas programit zyrtar të ligës.

Arsyeja kryesore është se çdo ekip duhet të luajë me një listë efikase dhe të fortë, është në kundërshtim me rregullat dhe rregulloret e Basketbollit – FIBA – BIBL, nëse një ekip paraqitet ndryshe. Nuk mund të pajtohemi që rezultati i ndeshjeve në Ligën Ballkanike të jetë i qartë, para fillimit të lojës.

24 orë para se BC Budivelnyk të udhëtonte për në Bullgari për 2 ndeshje zyrtare, drejtuesit vendosën të ndalojnë lojërat ndërkombëtare duke përfshirë edhe Ligën Ballkanike.

Liga Ballkanike do të përfundojë sezonin e 15-të.

Fakti që pothuajse çdo ditë përballemi me sfida dhe probleme të reja nuk do të na ndalojë. mënyra jonë – objektivi ynë – dinjiteti ynë është t’u ofrojmë skuadrave që janë regjistruar dhe luajnë në ligën tonë ligën më të drejtë dhe korrekte, pa i dhënë asnjë skuadre tjetër ndonjë disavantazh ndaj të tjerëve.

Nuk do të pajtohemi që ndeshjet në Ligën Ballkanike të vendosen para fillimit të ndeshjes pasi skuadrat do të luajnë me 6-7 lojtarë dhe pa të huaj pasi disa prej tyre nuk mund të udhëtojnë jashtë vendit. Kjo çështje është kritike dhe ne në Ligën Ballkanike nuk do të japim duart për ta mbështetur.

Ne jemi të përkushtuar dhe të vendosur që sezonin 2022-2023 ta përfundojmë me katër klubet – BC BEROE – Hapoel BEER SHEVA/ DIMONA – KB PEJA dhe KK MILENIJUM KODIO ekipet që gjatë gjithë sezonit respektojnë dhe i kanë luajtur të gjitha ndeshjet në mënyrë profesionale si mikpritëse dhe mysafire. ekipet pa krijuar asnjë problem.

Sezonin e rregullt do ta përfundojmë me 2 ndeshje të tjera dhe në fund të prillit (datat origjinale) me Final Four – FRI 28.04.23 dhe të dielën 30.04.23

Finalen e 15 sezoneve – F4 e DelaSport Balkan League do ta kemi në mënyrën më profesionale dhe me respekt. duke respektuar të 4 skuadrat – lojtarët – trajnerët – anëtarët e ekipit – arbitrat – sponsorët dhe partnerët.

Vendndodhja e Final Four do të shpallet në javën e parë të prillit.

Sinqerisht,

Shay Shtriks,
Drejtori Sportiv
Liga Ballkanike Delasport

Komentet janë të mbyllura.