Basketboll

Pas 17 vitesh, një lojtar evropian i draftuari i parë në NBA (Lista komplete)

Prishtinë(AsistiOnline) – Victor Wembanyama u bë zgjedhja e parë e draftit të NBA-së, që nga Andrea Bargnani nga Evropa para 17 viteve, ndërsa shtatë lojtarë të tjerë nga Evropa ose që luajnë në Evropë u draftuan gjatë kësaj mesnate në NBA.

Victor Wembanyama, një fenomen francez, ishte lojtari i parë që dëgjoi emrin e tij tek po thirrej gjatë draftit të NBA-së – 2023 i mbajtur në ”Barclays Center” të Nju Jorkut.

“Nuk mund ta përshkruaj vërtetë. Një nga ndjenjat më të mira të jetës sime. Ndoshta nata më e mirë e jetës sime. Unë kam ëndërruar për këtë për kaq shumë kohë. Është një ëndërr e realizuar. Është e pabesueshme”, u tha 19-vjeçari gazetarëve pas zgjedhjes.

Spurs përdorën të gjitha pesë minutat që kishin në orar përpara se të zyrtarizonin zgjedhjen, derisa Wembanyama i quajti atë “pesë minutat më të gjata” të jetës së tij.

Francezi është lojtari i dytë më i gjatë që zgjidhet nr. 1 i përgjithshëm në draftin e NBA (Yao Ming 2.26cm në 2002). Ai është gjithashtu lojtari i parë i draftuar nr. 1 në përgjithësi pa një karrierë kolegjesh, që nga Andrea Bargnani në 2006 dhe vetëm i dyti i zgjedhur në top 10 drafti nga Franca, duke iu bashkuar Frank Ntilikina (i 8-ti në 2017).

Trajneri i Spurs, Gregg Popovich, vlerësoi prindërit e Wembanyama për mënyrën se si e kanë rritur atë për të përballuar presionin e jashtëzakonshëm që i është bërë deri më tani.

Bilal Coulibali, bashkëlojtari i Wembanyama në Levallois, u zgjodh gjithashtu në numrin 7 të draftit nga Pacers dhe u transferua te Wizards, duke qenë i vetmi lojtar tjetër evropian që ishte pjesë e raundit të parë.

Në raundin e dytë, qendra nigeriane e Barcelonës, James Nnaji u zgjodh në numrin 31 nga Celtics, Tristan Vukcevic i Partizanit u përzgjedh në 42 nga Washingtoni, dyshja Frech e Rayan Rupert (NZ Breakers) dhe Sidy Cissoko (G League Ignite) ishin nr 43 dhe Zgjedhja nr 44, Toumani Camara i Belgjikës që luajti në Dejton, ishte zgjedhja e 52-të nga Suns. Derisa turko-boshnjaku, Tarik Biberovic i Fenerbahçes ishte zgjedhja e 56-të nga Grizzlies.

Gjithashtu, Azuolas Tubelis i Arizonës, nga Lituania, nënshkroi një kontratë me Sixers.

1. Spurs draft Victor Wembanyama (Metropolitans 92)

2. Hornets draft Brandon Miller (Alabama)

3. Blazers draft Scoot Henderson (G League Ignite)

4. Rockets draft Amen Thompson (Overtime Elite)

5. Pistons draft Ausar Thompson (Overtime Elite)

6. Magic draft Anthony Black (Arkansas)

7. Pacers draft Bilal Coulibaly (Metropolitans 92) – dërguar te Wizards

8. Wizards draft Jarace Walker (Houston) – dërguar te Pacers

9. Jazz draft Taylor Hendricks (Central Florida)

10. Mavericks draft Cason Wallace (Kentucky) – dërguar teThunder

11. Magic draft Jett Howard (Michigan)

12. Thunder draft Dereck Lively II (Duke) – dërguar te Mavericks

13. Raptors draft Gradey Dick (Kansas)

14. Pelicans draft Jordan Hawkins

15. Hawks draft Kobe Bufkin (Michigan)

16. Jazz draft Keyonte George (Baylor)

17. Lakers draft Jalen Hood-Schifino (Indiana)

18. Heat draft Jaime Jaquez Jr. (UCLA)

19. Warriors draft Brandin Podziemski (Santa Clara)

20. Rockets draft Cam Whitmore (Villanova)

21. Nets draft Noah Clowney (Alabama)

22. Nets draft Dariq Whitehead (Duke)

23. Blazers draft Kris Murray (Iowa)

24. Kings draft Olivier-Maxence Prosper (Marquette) – raportohet se është dërguar tek Mavericks

25. Grizzlies draft Marcus Sasser (Houston) – dërguar te Pistons

26. Pacers draft Ben Sheppard (Belmont)

27. Hornets draft Nick Smith Jr. (Arkansas)

28. Jazz draft Brice Sensabaugh (Ohio State)

29. Pacers draft Julian Strawther (Gonzaga) – dërguar te Nuggets

30. LA Clippers draft Kobe Brown (Missouri)


Raundi i dytë

31. Pistons draft James Nnaji (FC Barcelona) – raportohet se është dërguar tek Celtics

32. Pacers draft Jalen Pickett (Penn State)– dërguar tek Nuggets

33. Spurs draft Leonard Miller (G League Ignite) – dërguar tek Timberwolves

34. Hornets draft Colby Jones (Xavier) – raportohet se është dërguar tek Kings

35. Celtics draft Julian Phillips (Tennessee) – raportohet se është dërguar tek Bulls

36. Magic draft Andre Jackson Jr. (Connecticut) – dërguar tek Bucks

37. Thunder draft Hunter Tyson (Clemson) – dërguar tek Nuggets

38. Kings draft Jordan Walsh (Arkansas) – raportohet se është dërguar tek Celtics

39. Hornets draft Mouhamed Gueye (Washington State) – raportohet se është dërguar tek Hawks

40. Nuggets draft Maxwell Lewis (Pepperdine) – raportohet se është dërguar tek Lakers.

41. Hornets draft Amari Bailey (UCLA)

42. Wizards draft Tristan Vukcevic (Partizan Mozzart Bet Belgrade)

43. Blazers draft Rayan Rupert (NZ Breakers)

44. Spurs draft Sidy Cissoko (G League Ignite)

45. Grizzlies draft Gregory Jackson II (South Carolina)

46. Hawks draft Seth Lundy (Penn State)

47. Lakers draft Mojave King (G League Ignite) – raportohet se është dërguar tek Pacers

48. Clippers draft Jordan Miller (Miami)

49. Cavaliers draft Emoni Bates (Eastern Michigan)

50. Thunder draft Keyontae Johnson (Kansas State)

51. Nets draft Jalen Wilson (Kansas)

52. Suns draft Toumani Camara (Dayton)

53. Timberwolves draft Jaylen Clark (UCLA)

54. Kings draft Jalen Slawson (Furman)

55. Pacers draft Isaiah Wong (Miami)

56. Grizzlies draft Tarik Biberovic (Fenerbahce Beko)

57. Wizards draft Trayce Jackson-Davis (Indiana) – raportohet se është dërguar tek Warriors

58. Bucks draft Chris Livingston (Kentucky)

Komentet janë të mbyllura.