Basketboll

MBYLLET AFATI KALIMTAR DIMËROR: KOMPLET TRANSFERET E SKUADRAVE KOSOVARE

Ka përfunduar afati kalimtar në basketboll, ku kishte shumë transferime të bujshme.

Golden Eagle Ylli ka rikthyer dy basketbollistët e Kosovës në Superligë, Erjon Kastratin dhe Gëzim Morinën, kurse kanë angazhuar edhe amerikanin Elyjah Clark. Klubet e elitës kanë bërë përforcime, duke synuar të realizojnë qëllimet që kanë për stinorin pranveror.

Trepça ka rikthyer në radhët e saj Drilon Hajrizin, kurse janë përforcuar edhe me Blend Mehanën dhe Roni Koshin, kurse Peja ka rikthyer në radhët e saj Leonard Mekajn, ndërsa Ponte Prizreni u përforcua me Divine Myles, ish-organizatorin e Sigal Prishtinës.

Skuadra bardhekaltër u përforcua me Blackston Gary Norman dhe Nigel Johnson, ndërsa Bashkimi me Stephen Xavier Croone. Vëllaznimi ka shtuar në radhët e tij Andi Shehun, Atik Koshin dhe Engjull Sollovën.

Por, jo vetëm klubet e Superligës së meshkujve kanë bërë përforcime, por edhe ato të Superligës së Femrave, Ligës së Parë të Femrave dhe Ligës së Parë të Meshkujve.

Bashkimi (Femrat) ka rikthyer Ulpiana Emrën dhe Vlera Vraniqin, ndërsa ka marrë edhe Teodora Sariq, që vjen nga Spanja. Kosovahome Prishtina u përforcua me Aulona Muhadrin dhe dy lojtaret e huaja Daniel Dajah dhe Tolefree Alexis nga NCAA. Edhe Penza ka qenë aktive me dy përforcimet amerikane Cooper Simone dhe Ashlie Howell, Enisa Qosjën nga Elbasani dhe kanë rikthyer Diedona Halitajn. Ndërkohë, Vëllaznimi u përforcua me Anila Selmanin dhe Anesa Korçën. Lojtare të huaja ka marrë edhe Trepça. Skuadra mitrovicase u përforcua me Andraque Quinnine dhe Allison Johnson.

Lista e përforcimeve

KB Trepça

Drilon Hajrizi

Blend Mehana

Roni Koshi

KB Golden Eagle Ylli 

Erjon Kastrati

Elyjah Clark

Gëzim Morina

KB Ponte Prizreni  

Divine Myles

KB Vëllaznimi 

Andi Shehu

Atik Koshi

Engjull Sollova

KB Peja

Leonard Mekaj

KB Bashkimi

Stephen Xavier Croone

KB Sigal Prishtina

Blackston Gary Norman

Nigel Johnson

KBF Bashkimi

Ulpiana Emra

Vlera Vraniqi

Teodora Sariq

KBF Kosovahome Prishtina

Daniel Dajah Renee

Tolefree Alexis Renee

Aulona Muhadri

KB Llapi 

Milot Morina  LD

Niket Zhegrova  LD

KBF Penza

Cooper Simone

Diedona Halitaj

Ashlie Howell

Enisa Qosja

KBF United Basketball 

Sara Vraniqi  LD

KB New Basket

Drini Rexha

Arbër Rushiti

Hakan Curciallo

Njike Aaron

KB Drita

Arian Mehmeti

Xzavier Barmore

KB Megasport

Bleonis Tanushi

KBF Junior-06

Elinda Musliu

Majlinda Avdijaj

Dea Çejku

Vesa Krasniqi    LD

Arnisa Veçgishti

Agnesa Rrahmani  LD

KBF Istogu

Rea Ukaj   LD

KB Sfera

Fisnik Hoti

Anid Gashi         LD

Ergyn Rushiti      LD

Blend Mehana    LD

KB Gjakova e Re

Bleonis Tanushi   LD

Rron Dahsyla       LD

KB Istogu

Fisnik Juniku

Mirza Skrelja

Terrick Delance

Albin Regjepi

KBF Kastrioti

Iavarone Andrea Lynn

KB Feronikeli

Albin Berisha  LD

Ermal Bojku  LD

Altin Selmancena  LD

Edison Gashi

Leonit Tanaj

KB Prishtina e Re

Mërgim Jakupi

Agim Hamiti

Edonis Alushaj

Albin Hajzeraj

Ardian Haziri

Rinol Gashi  LD

Dorant Nikqi

Nart Jashari

KB AS Prishtina

Ermir Gashi

Shpat Mustafa

KB Gjakova

Nol Avdyli

Olsi Hasanaj

Andi Maloku

Endrit Ibrahimi

Nol Avdyli

Olsi Hasanaj

KB MARIGONA HILL

Dren Zatriqi

KB Vushtrria

Shpat Syla    LD

Altin Maxhuni LD

Erhani Sholla

KB BOREA

Sokol Nila   LD

Roni Kastrati  LD

KB Dardanët

Albin Rexhepi LD

Emanuel Gegaj LD

Mirza Muric

Bujar Çeku

Arsim Krasniqi

Eliot Berisha

Fidan Gashi

KB Kaçaniku

Vegim Rrahmani

KBF Kaçaniku

Erza Ulnika

Gresa Berisha         LD

KBF AA Kerasan Prishtina

Vanesa Bojku LD

KB Megasport

Edison Krasniqin

Jon Pirana  LD

KB Dukagjini

Arlind Krasniqi

KB United Basketball

Laurant Ibrahimi

KBF Trepça

Andraque Quinnine

Allison Johnson

KBF Vëllaznimi

Anila Selmani

Anesa Korqa

KBF United Basketball

Anila Selmani   LD

Anesa Korqa    LD

Komentet janë të mbyllura.