Prishtina arrin fitore të lehtë ndaj Plevlës në Ligën Ballkanike

Sigal Prishtina ka shënuar fitore të thellë në ndeshjen e gjashtë të Ligës Ballkanike (BIBL).

Të enjten mbrëma në “ADA Sport Centre” në Mal të Zi, Sigal Prishtina mposhti Plevlën me rezultatin 95:72.

“Bardhekaltrit” pavarësisht mungesave të shumta, ishin dominues në parket që nga fillimi i ndeshjes.

Çerekun e parë e fituan me rezultatin 37:18, ndërsa periudhën e dytë e fituan me një pikë epërsi 16:15, për të shkuar në pushim me 20 pikë epërsi, 53:33.

Epërsinë e lartë, prishtinasit e mbajtën edhe në çerekun e tretë duke e fituar atë me rezultatin 19:18.

Dhjetë minutëshi i fundit u mbyll me rezultatin 23:21 në të mirë të “bardhekaltërve”.

Më i miri te mysafirët në këtë fitore ishte Diamond Stone, që shënoi 29 pikë, shtatë kërcime e dy asistime.

Shaheed Davis dha kontribut të madh po ashtu me 18 pikë, gjashtë kërcime e tri asistime.

Lojë të mirë te vendësit pati Darius McNeill, që shënoi 24 pikë, katër kërcime e dy asistime.

Me këtë fitore, Prishtina tani ka dhjetë pikë në vendin e tretë, aq sa ka edhe Peja në pozitën e katërt.

Sigal Prishtina e Peja kanë nga katër fitore e dy disfata.

Lider është AEL-i qipriot me pesë fitore e dy disfata.

Me 12 pikë në vendin e dytë është skuadra tjetër e Malit të Zi, Lovqeni, që ka katër fitore e po aq humbje.